Kuželkářský oddíl

Základní informace

Kuželkářský oddíl je nejmladším kuželkářským oddílem okresu Hodonín. Oficiálně byl založen 25. června 1984 a měl dvanáct členů. Prvním předsedou byl zvolen Stanislav Zálešák. Své mistrovské zápasy hrával v Hodoníně do doby, než se v roce 1986 postavila nová dvoudráhová kuželna v Prušánkách. Kuželky se v té době hrály na okresní a s menšími přestávkami na krajské úrovni. Momentálně má oddíl třicet šest členů ve třech družstvech dospělých a jednom dorosteneckém. Největšího úspěchu dosáhli kuželkáři v letech 2011 až 2013, kdy dorostenci dvakrát za sebou vyhráli krajského přeborníka, první družstvo postoupilo do divize a za dva roky na to do III. ligy.

Každý rok na přelomu července a srpna organizuje oddíl pravidelný třítýdenní kuželkářský turnaj s mezinárodní účastí nazvaný na počest prvního předsedy kuželkářského oddílu Memoriál Stanislava Zálešáka.

Na začátku roku 2000 dostává dvoudráhová kuželna nové automaty od německé firmy PRO-TEC. Staré už byli hodně poruchové a nestačily náporu jak mistrovských zápasů, tak i amatérské lize, kde hrávalo v té době asi 12 družstev v počtu 70-90 kuželkářů.

V roce 2007 dochází v oddílu ke zvolení nového vedení. Předsedou se stává Zálešák Zdeněk a o finance se stará Šimek Milan. Od tohoto roku dochází k lepší práci všech členů oddílu, ale hlavně se zlepšuje práce s mládeží. A a B družstvo hraje krajský přebor sk.1 a C družstvo krajský přebor sk.2. Je založeno znovu dorostenecké družstvo. V sezóně 2010/2011 a 2011/12 získávají dorostenci dvakrát za sebou titul přeborníka Jihomoravského kraje a v roce 2012/13 končí třetí. Jsou také pravidelně zváni na vánoční turnaje dorostu, kde úspěšně reprezentují výběr Jihomoravského kraje. Za dorost nastupuje Jitka Šimková, Sára Zálešáková, Honza Zálešák a Petr Šopík.

V sezóně 2012/13 se podařil A mužstvu neskutečný úspěch. Po dvou letech strávených v Jihomoravské divizi, postupuje do 3.kuželkářské ligy. Na naše poměry a zázemí je to obrovský úspěch pro oddíl. To, co jsme si nastavili v roce 2007, začíná nést ovoce jak u dospělých, tak i u mládeže. V těchto letech se kuželky stávají v obci „sportem číslo jedna“ a začíná u lidí budit velký zájem. Amatérskou ligu už hraje 24 družstev, což je okolo 190 až 200 kuželkářů.  Oddíl ale musí hlavně rychle vyřešit, kde bude hrávat A mužstvo své ligové zápasy, protože domácí kuželna nesplňuje požadované kritérium, a to jsou čtyři dráhy. Volba nakonec padá na 25 km vzdálené Valtice.  

V prvním ligovém ročníku 2013/14 končí A mužstvo na pěkném 6. místě. Hráči Áčka byli Hosaja Zdeněk, Pihár Tonda, Horák Radek, Klečka Zdeněk, Zálešák Zdeněk, Esterka Stanislav ml., Zálešák Stanislav ml. a i nově zařazení mladí hráči Tomáš Šerák a Honza Zálešák.  Za B družstvo hrávají Lauko Jiří, Flamík Pavel, Vališ Laďa, Esterka Stanislav st., Kristová Alena, Pálka Michal, Zvědělíková Alena a Polách Jaroslav. Za Céčko nastupovali Šimek Michal, Koliba Petr, Šerák Jaroslav,Tesařík Martin, Šimek Milan, Šerák Tomáš, Novotný Jiří a Polách Václav. Obě družstva hrají krajský přebor sk. A. K tomu se začínají přidávat i skvělé úspěchy našich kuželkářů v jednotlivcích. Jak na krajských mistrovstvích, tak i na mistrovství ČR, kde se už pravidelně účastní naši zástupci: Alena Kristová-seniorky, Zdeněk Hosaja-senioři. Jitka Šimková se za dorostenky stává vicemistryní České republiky a Jan Zálešák je taky vicemistrem České republiky, ale v soutěži družstev dorostu za ligové Valtice, kde je na hostování. Oddíl má v této době 32 členů. V roce 2014 k nám s KK Vyškov dokonce přestupuje jeden z nejlepších hráčů na jižní Moravě David Machala. Pro nás opět další velká reklama. 

Sezóna 2015/16. Áčko končí v 3.lize na pěkném čtvrtém místě a začíná se v téhle soutěži zabydlovat. Nastupuje v sestavě: Zálešák Zdeněk, Klečka Zdeněk, Šerák Tomáš, Esterka Stanislav ml., Zálešák Stanislav ml., Zálešák Jan a doplněným o starty ještě dorostence Fojtíka Dominika. Béčko ukončilo sezónu v kraji na skvělém 2. místě a Céčko končí osmé. B družstvo hraje ve složení Hosaja Zdeněk, Lauko Jiří, Pihár Tonda, Vališ Ladislav, Kristová Alena, Flamík Pavel, Pálka Michal a Zálešáková Sára. C družstvo: Koliba Petr, Šimek Milan, Polách Václav, Tesařík Martin, Novotný Jiří, Šimek Michal a Šimková Jitka. Dorostenecké družstva už máme dvě. V jednom hrají holky Slavíková Svaťka, Zvědělíková Kamila, Švastová Kateřina a Vavřínková Hana. A v druhém kluci: Fojtík Dominik, Benada Filip, Slížek Tomáš a Zálešák Stanislav nejml. K tomu zase skvělé idividuální úspěchy pro náš oddíl. Jitka Šimková a Jan Zálešák se v juniorské kategorii stávají mistry Jihomoravského kraje pro rok 2016. Jan Zálešák je dvakrát pozván na kontrolní start juniorské reprezentace ČR. A oddíl je pravidelně zván na mezinárodní kuželkářský turnaj do Prátru na KSV Wien kde hraje své interligové zápasy náš hráč David Machala. V oddíle se začíná řešit, jak to bude dál s A družstvem, protože cestování a nájem ve Valticích stojí nějaké peníze. Protože i stará kuželna už nestíhá kapacitně je zadána v roce 2015 studie na novou čtyřdráhovou kuželnu, kdyby se náhodou objevila nějaká dotace, ale je to pořád pro náš oddíl jen zbožné přání.

Sezóna 2018/20. V tomhle období se naše A družstvo hrající v sestavě Zálešák Zdeně, Esterka Stanislav ml., Zálešák Jan, Fojtík Dominik, Zálešák Stanislav, Tesařík Martin a na hostování propůjčeni Hlavinka Lukáš a Novák Vojta. Většinou se pohybují ve 3.lize na medailových pozicích, ale ten poslední krok, který by potvrdil postup do 2.ligy pořád chybí. V sezóně 2018 druhé místo, 2019 třetí místo a v roce 2020 je sice na prvním místě už s reálným postupem, kdy je potřeba odehrát jen čtyři utkání zasahuje vyšší moc a Covid19 ruší všechny sportovní soutěže. Vlastně v tenhle ten den 12.3.2020 končí v celé republice hlavně amatérský sport. A na rok a půl jsou všichni lidi bez sportovišť a bez sportování. Sice na podzim 2020 se zkouší soutěže znovu rozběhnout, ale za měsíci je vše znovu zrušeno. B v sestavě Flamík Pavel, Kristová Alena, Pálka Michal, Šimek Michal, Zálešáková Sára, Novotný Jirka a Šimková Jitka hrávají krajský přebor 1. tř. Taky našemu Béčku chybí ten pověstný krůček k postupu do vyšší třídy, a to do Jihomoravské divize. Céčko hraje v klidném středu stejnou soutěž jako Béčko v sestavě: Hosaja Zdeněk, Šimek Milan, Lauko Jiří, Šůrek Vašek, Pihár Tonda, Kuja Libor a Vališ Ladislav, doplněna o dorostence Benadu Filipa a Tomáše Slížka. V jednotlivcích má náš oddíl opět pravidelně úspěchy jak na krajské úrovni, tak i na republikových akcích. David Machala, Jitka Šimková, Alena Kristová a u mladých třeba Filip Benada. Šimková Jitka k tomu v roce 2019 odchází hrávat do zahraničí, a to do Rakouska za KSK Austria Krems, kde hraje i náš další legionář Machala David. K tomu je Jitka ještě v širší nominaci České reprezentace mezi ženami, Tahle doba je pro všechny sportovce hodně traumatizující. Nemůžou sportovat ani se nijak scházet. Ale v květnu 2020 přichází pro nás aspoň jedna velká radost, je potvrzena a schválena dotace z Ministerstva školství na výstavbu nové kuželny. A 15.června 2020 začínají práce na výstavbě. Termín na dokončení je sice šibeniční, ale vše se nakonec stíhá a nová kuželna světových parametrů v hodnotě 23.000.000, – Kč je postavena. Technologie tedy stavěče a dráhy dodává firma Zako ze Slovenska a stavbu provedla v neskutečně krátké době stavební firma Plus z Hodonína.

Sezóna 2021/22. Sportoviště je na přelomu dubna a května roku 2021 úspěšně zkolaudováno, a mohlo tak oficiálně začít sloužit závodním i amatérským kuželkářům.

Sportovní hala vysokých kvalit si však také zasluhovala odpovídající slavnostní otevření, jímž by kuželkářský oddíl prezentoval své nové domácí působiště. Reálné obrysy dostal tento náš velký kuželkářský svátek teprve na konci května, kdy padla poslední zásadní omezení sportovního života.

V sobotu 12. června se tak na naši kuželnu sjela tři špičková družstva, aby změřila síly s domácím áčkem. Ještě před samotným utkáním však dostali prostor promluvit pozvaní hosté z řad funkcionářů. Byli jsme velmi potěšeni, že pozvání přijal také pan Jiří Jančálek, prezident České kuželkářské asociace. Poděkování při zahajovacím ceremoniálu patřilo i bývalým kuželkářům, kteří stáli u zrodu našeho oddílu v roce 1984, či vedení obce, jež se zasloužilo o výstavbu tohoto kuželkářského chrámu. Přátelského utkání se účastnil český prvoligový tým KK Vyškov, česko-slovenskou Interligu zastupoval slovenský celek ŠKK Trstená a rakouskou Superligu tým SKC Kleinwarasdorf.

Oddíl má v tomto roce už 41 členů, je sestaven nový D tým, za který budou hrát Klečka Zdeněk, Zálešák Stanislav, Toman Josef, Toman Jakub, Zálešák Aleš a Tušl Michal. Soutěž mají stejnou jak naše C družstvo, tedy krajský přebor sk. 2. Do oddílu dále přichází do B družstva Vytisková Štěpánka, Teraz Michal a do A družstva Procházka Martin. Cíle před novou sezonou jsou dány, A postup do 2.ligy, B postup do divize a D postup do KP1. Nakonec vše skoro splněno. Áčko po osmi letech strávených ve třetí lize, postupuje hlavně po nervy drásajících domácích zápasech do vysněné druhé ligy. Déčko s přehledem postupuje do KP1 a B družstvu uniká postup do divize jen o jediný bodík. Dále Céčko končí na 5. místě a dorost v kraji na pěkném 4. místě. Opět skvělá sezóna. K tomu David Machala v mužích, Kristová Alena v seniorkách a Vytisková Štěpánka v juniorkách postupují ve svých kategoriích na mistrovství České republiky. O naši novou kuželnu je velký zájem, a proto je u nás uspořádán kvalifikační turnaj mužů Jihomoravského kraje, semifináloví turnaj ligového dorostu, mistrovství ČR neregistrovaných kuželkářů a kontrolní start České reprezentace mužů a žen. Seznam družstev: A 3.liga: Zálešák Zdeněk, Esterka Stanislav, Tesařík Martin, Zálešák Jan, Hlavinka Lukáš, Fojtík Dominik, Procházka Martin a na hostování Novák Vojta. B kraj sk.1: Flamík Pavel, Kristová Alena, Novotný Jirka, Pálka Michal, Šimek Michal, Vytisková Štěpánka, Zálešáková Sára a Teraz Michal. C družstvo: kraj sk.2.: Hosaja Zdeněk, Lauko Jiří, Šimek Milan, Pihár Tonda, Kuja Libor, Slížek Tomáš a Benada Filip. Dorost: Poláchová Anička, Sedláčková Pavlína, Ostřížek Tomáš a Imrich Martin. Konec kuželkářské sezóny ještě ozdobilo krásné druhé místo Štěpánky Vytiskové na MČR v Přelouči v juniorkách a na MČR dvojic v Duchcově získali bronz v tandemech Honza a Zdeněk Zálešákovi.