Šachový oddíl

Oddíl byl založen v roce 1974, kdy se současně přihlásil do nejnižší okresní šachové soutěže. O založení šachového oddílu se nejvíce přičinil pan Rudolf Polach. Již v sezóně 1975/1976 postoupil oddíl do okresního přeboru I. třídy. Po nějaké době hrála v okresních soutěžích dvě družstva. Za léta strávená v okresních přeborech se zlepšovala výkonnost hráčů, začínala dorůstat šachová mládež. Družstva byla také vhodně doplněna o hráče z okolních obcí.

Zlepšená výkonost se projevila v sezóně 2003/2004, kdy Prušánky postoupily do krajského přeboru II. třídy. V této době Prušánky měly tři družstva. V sezóně 2007/2008 se A družstvu podařilo postoupit do krajského přeboru I. třídy. Tým se vhodně posílil a hrál na předních místech tabulky. V sezóně 2010/2011 se družstvo A umístilo na druhém místě, což znamenalo postup do 2. ligy skupiny E, která je řízena Šachovým svazem ČR.

V současné době (před sezónou 2023/2024) A družstvo bude hrát stále v 2. lize skupiny E a je tak z okresu Hodonín a Břeclav družstvem hrajícím nejvyšší soutěž.

A družstvo bylo vhodně posíleno a mohlo by kalit vody na čelních příčkách 2. ligy. B družstvo hraje krajský přebor II. třídy a C družstvo hraje okresní přebor I. třídy, kde se stabilně umisťuje na čelních příčkách. D družstvo hraje nejnižší okresní soutěž, kde dostávají šanci mladí adepti z řad dětí a mládeže.

Součástí oddílu je také šachový kroužek, který navštěvuje mládež z širokého okolí. Kroužek probíhá každé úterý od 15:00 v šachové klubovně pod Domem s pečovatelskou službou. Mladí šachisté se také pravidelně účastní žákovských turnajů a šachových táborů.

Pro aktivní šachové hráče a příznivce královské hry probíhají taktéž semináře a tréninky s IM Richardem Biolkem v klubovně šachového oddílu.