SK Podlužan Prušánky – oddíl kuželek

Letní přestávka v kuželkářských soutěžích je přibližně v polovině a jak bývá zvykem, každý ji využívá po svém. Někteří neustávají v tréninkovém snažení, jiní si užívají zaslouženého volna. Již brzy však naši kuželnu opět zaplní kuželkáři z celé republiky, a to při příležitosti konání tradičního Memoriálu Stanislava Zálešáka. 14. ročník vyhledávaného turnaje bude probíhat od 17. 7. do 5. 8. 2023 a my opět očekáváme, že v průběhu tří týdnů jeho trvání naši obec navštíví více než 300 hráčů a hráček všech věkových kategorií.

Srpen pak už bude patřit především přípravě na sezonu 2023/2024. Ta odstartuje přibližně v polovině září a pro náš klub bude výjimečná. První tým se po pouhém ročním působení v 2. lize posunul nečekaně ještě o stupínek výše a představí se v 1. lize. Od působení Ratíškovic v 90. letech minulého století budou Prušánky teprve druhým týmem z Hodonínska, který vybojoval možnost tuto soutěž okusit. Tento úspěch nesnižuje ani fakt, že dnes již prakticky nejde o nejvyšší dlouhodobou soutěž mužů. Za tu je totiž považována Interliga – společná soutěž kuželkářských svazů Česka a Slovenska.

V našem sportu jsme aktuálně nejmenší prvoligovou obcí. Z historického pohledu nás překonala snad jen severočeská Kovářská s asi tisícovkou obyvatel, která v 1. lize strávila několik sezon. Náš tým složený (až na jednu výjimku) pouze z domácích odchovanců či hráčů z bezprostředního okolí se bude muset vyrovnat s nástrahami kuželen soupeřů, na kterých nikdo z nás dosud nehrál. Namátkou můžeme zmínit např. Karlovy Vary, Dobřany (okr. Plzeň-jih), Trutnov či České Velenice. Vysoké ambice tedy nemáme a za velký úspěch budeme považovat už jen to, podaří-li se nám prvoligovou příslušnost uhájit.

Za oddíl kuželek Lukáš Hlavinka

A-tým po postupu do 1. ligy

Horní řada zleva: Lukáš Hlavinka, Stanislav Esterka, Dominik Fojtík, Jiří Lauko (rozhodčí), Zdeněk Zálešák

Dolní řada zleva: Vojtěch Novák, Martin Procházka, Martin Tesařík, Jan Zálešák